Kataster – komu nakoniec ostanú oči pre plač?

Kataster – komu nakoniec ostanú oči pre plač?

Poviem to priamo, zatiaľ narieka každý používateľ katastrálnych služieb a každý daňový poplatník. Ale verím, že nakoniec okrem nás budú mať oči pre plač aj všetci tí, ktorí túto situáciu chceli a zavinili.

Po slovách šéfa NKÚ situácia s digitálnymi službami katastra prehĺbila moje rozčarovanie a znechutenie. Meškanie projektu 7 rokov, pričom projekt mal byť hotový za 3 roky. Aj z mojich daní sme zaplatili namiesto 3 miliónov € nakoniec 16 miliónov €! A projekt stále nie je ukončený… Moje znechutenie pramení nielen z premrhaného času a miliónov €. Vždy som si totiž bol istý, že aj hodnota zákazky je do neba volajúcim výmyslom.

Naša spoločnosť zďaleka nie je najväčším dodávateľom GIS riešení na Slovensku, a „digitálny kataster“ by nás presahoval. Ale už v roku 2011 sme vyvíjali vlastné desktopové riešenie pre náročné operácie s katastrálnymi dátami umožňujúce hromadnú identifikáciu na základe pokročilých filtrácií a nakoniec aj automatické zložité exporty podľa štandardov NDS a ŽSR. A v roku 2012 začali toto naše riešenie Kataster využívať súkromné (nie štátne!) spoločnosti, ktoré doteraz tieto nástroje úspešne využívajú.

Nezabudnem na stretnutia so zástupcami štátnych firiem, ktorým naše riešenie mohlo výrazne uľahčiť procesy, zredukovať chybovosť a sprehľadniť evidenciu. Boli sme však príliš „malá“ firma, aj keď s veľkým nápadom. Aj GIS špecialisti štátnej veľkej firmy len nechápavo krútili hlavou nad rozhodnutím manažmentu vyhýnavo odmietnuť naše riešenie… Bolo totiž jasné, že riešenia majú prichádzať od úplne iných spoločností a z inej sféry…

Naše riešenie Kataster je iné, než to, čo mal ponúkať digitálny kataster, nechcem ich porovnávať, lebo sa jedná o odlišné platformy, no skúseností na názor máme dostatok.

Naša spoločnosť práve oslavuje 15 rokov na trhu, nemeckom, rakúskom, švajčiarskom, holandskom… Keď sme pred 8 rokmi začínali na Slovensku, nemali sme žiadne ilúzie o férovosti. Ak slová šéfa NKÚ, ktoré mimochodom mali prísť oveľa skôr, nerozplačú tých, čo to vymysleli a spôsobili, zostanú oči pre plač nám všetkým.

Top