Staré na nové – netreba vymeniť, stačí pochopiť

Staré na nové – netreba vymeniť, stačí pochopiť

Toto je príbeh, ktorý nie je na Slovensku ojedinelý. Tento je o teplároch, ale kľudne by mohol byť aj o vodároch; ukazuje ako dôležití sú ľudia s ich otvorenou mysľou, odvahou a ochotou sa meniť.

Príbeh, ktorý pripomína oživenie starej vinice sa začal pred vyše 7 rokmi veľmi jednoduchým „vyčistením“ jedného výkresu. Akoby ste sa po rokoch rozhodli pár koreňov očistiť, priviazať, orezať, otrhať a pekne ošetriť.

Projektant totiž kreslil tak, aby sa to dalo opečiatkovať a stačí. Netrápil sa tým, že niekedy možno aj on bude na existujúcom podklade kresliť ďalšie objekty a vedenia, nevadilo mu množstvo neprehľadných vrstiev, nedotiahnuté línie, „rozbité“ objekty, apod. Vlastne ako väčšina projektov u všetkých správcov sietí, ktoré nám za 15 rokov prešli cez ruky.

 

Už vtedy sme načrtli víziu štandardnej, zjednotenej, prehľadnej digitálnej dokumentácie. Ale povedzme si to na rovinu, ak vinica nejako rodí každý rok, ťažko sa hľadá motivácia na jej „omladenie“. Iba ak natrafíte na osvieteného správcu, alebo hoci len opatrne prezieravého… A takých sme postupne medzi zvolenskými teplármi nachádzali.

Kto len ten chaos uprace …? Áno, toto je častá obava všetkých, ktorí často len tušia aké množstvo dokumentácie, historicky rôzne vrstvenej, dátovo neuveriteľne rôznorodej majú v skriniach. Ak vôbec vedia, kde všade tie skrine sú!

Vyhrnúť rukávy nestačí, musíte vedieť AKO. Práve s tým sme mali bohaté skúsenosti, také o akých sa mnohým ani nesníva. V priebehu rokov sme postupne, tak ako to teplári potrebovali: čistili, upravovali, zjednocovali, ale aj priamo v teréne overovali jeden výkres za druhým. A pozorne počúvali najstarších, ktorí si toho pamätali najviac.

Aj vo vinici je dôležité zažiť, že tie očistené, ošetrené korene sa majú lepšie, sú zdravšie, ľahšie sa udržiavajú. A potom sa to zlomí, konečne dáte do poriadku všetko, a navštevujete ju s radosťou každý deň, lebo ten pohľad stojí za to. A je to nielen krajšie, ale aj prehľadnejšie… pozvete iných, aby ste sa pochválili.

Zlomom v celej evidencii bolo, keď zvolenskí teplári uverili, že aj staré kádre sa naučia nové veci. A začali sa diať divy, … doplnili, opravili, dokreslili také veci, ktoré pred pár rokmi považovali za nereálny sen. Dnes je to už rok, čo je celá sieť s objektami štandardizovaná, zjednotená, prehľadná, … ale predovšetkým dennodenne využívaná.

Top